menu menu

A78_RD Strašice

Datum: 11.11.2013
Kategorie: Rodinné domy
název: A78_RD Strašice
místo: Strašice
stupeň: STS
datum: 11/2013 - 11/2013
firma: build&build s.r.o.
investiční náklady: 6.900.000,-Kč

Investiční záměr předpokládá výstavbu novostavby přízemního rodinného domu na pozemku parc.č.86 a parc.st.291, kat.úz. Strašice, který má celkovou velikost cca 2000m2 a je v majetku rodiny investora. Pozemek je svažitý směrem k jihozápadu, má přibližně obdélníkový tvar s rozměry 40x50m a celkové převýšení je téměř 3m. Orientace pozemku je dle podélné osy přibližně severojižní.
V současné době se na pozemku nachází původní stavení rodinného domu a hospodářských budov. Investiční záměr předpokládá jejich odstranění, dále pak provedení terénních úprav a svahování dle návrhu.
 
 
POŽADAVKY

 • Zděný přízemní dům s minimem schodů
 • Garáž pro 3 automobily
 • Bydlení jednoho z rodičů je blízkou součástí domu
 • Pracovna v blízkosti vstupu
 • Technická místnost – kotel, pračka
 • Vytvoření zimní zahrady – conservatory
 • Obývací pokoj spojen s kuchyní a jídelnou
 • Varný ostrůvek v kuchyni
 • Spíž v blízkosti kuchyně
 • Krb vnitřní venkovní v jednom tělese
 • Požadavek na prosklené plochy, hodně slunce, světlo
 • Ložnice rodičů s vlastní šatnou a koupelnou
 • Požadavek na větší množství úložných prostor - šatny
 • Terasa - decking – přístupná ze všech pokojů
 
 
VARIANTA 1
 
První předložená varianta vychází z přání investora vytvořit přízemní rodinný dům, který bude mít velké prosklené plochy a jehož dispoziční řešení bude splňovat předem dané nároky a požadavky – viz.výše.
Byl navržen koncept domu vinoucí se podél východní hranice tak, že se otáčí směrem na jihozápad, kde je nejhodnotnější část pozemku, co se týče slunečního svitu a tím pádem umístění pobytové části zahrady. Tvar objektu rodinného domu je zalomený, vytvořený ze tří hlavních segmentů, které nesou specifickou funkci:
 1. Nejjižnější segment je vstupní, pracovní, s bytem pro hosty
 2. Hlavní – centrální – segment je hlavním obytným prostorem
 3. Západní segment je privátní s ložnicí a dětskými pokoji
Garáž je navržena pro tři osobní automobily s tím, že v rámci této garáže je rovněž velký prostor pro uskladnění zahradní techniky, nářadí apod. a rovněž je zde možnost vytvořit pracovní stůl – dílnu.
Z garáže je dále možno vstoupit přímo do domu, do vstupní haly, která je rovněž přístupná z venku, ze západní strany poté, co se obejde garáž po mírných jezdeckých schodech při západní stěně garáže. Vstupní hala je vybavena množstvím šatních skříní, které jsou řešeny jako vestavěné a jsou součástí stěny oddělující další provozy této vstupní části.
Ze vstupní haly je rovněž přímo přístupný byt pro hosty, který je možno vybavit vlastní kuchyňskou linkou a hygienickým koutem.
Dále je ze vstupní haly přístupná samostatná šatna a koupelna s wc. Následuje prostor zimní zahrady, odkud je výhled na jihozápad a je zde tedy možno plně využít svitu nízkého západního slunce. Zimní zahrada má celoprosklenou západní stěnu, stejně jako následující – centrální obytný prostor, jehož jižní prosklená stěna přechází v klínově prosklenou střešní část a vytváří tak světelný klín, který celý centrální prostor osvětluje přirozeným světlem. Obytný prostor zahrnuje velkorysý kuchyňský kout s varným ostrůvkem, který nabízí posezení na barových židlích v přítomnosti hostitele. S prostoru kuchyně je přístupná prostorná spíž, stejně jako technická místnost, kde je kromě kotle a technického vybavení situována rovněž pračka se sušičkou.
Z obytného prostoru se dále vstupuje do soukromého západního křídla, kde jsou umístěny ložnice a dětské pokoje.